Principal >> Informații Despre Droguri >> Este sigur să luați ibuprofen și Tylenol împreună?

Este sigur să luați ibuprofen și Tylenol împreună?

Este sigur să luați ibuprofen și Tylenol împreună?Informații despre droguri

Analgezicele fără prescripție medicală (OTC) sunt o opțiune excelentă pentru tratarea durerilor de zi cu zi. Acestea sunt disponibile pe scară largă și ajută la remedierea durerii ușoare până la moderate dintr-o varietate de afecțiuni: dureri în gât, crampe menstruale, dureri de dinți, entorse și cele mai acute dureri. Unele dintre cele mai populare medicamente pentru durere sunt ibuprofenul și acetaminofenul.

S-ar putea să cunoașteți acetaminofenul sub numele său de marcă, Tylenol. Ibuprofenul este, de asemenea, un medicament antialgic generic denumit Advil și Motrin.



Acetaminofenul este un medicament care este de obicei metabolizat de ficat, spune Sasan Massachi , MD,medic primar în Beverly Hills, California.Ibuprofenul este un AINS (antiinflamatoare nesteroidiene) care determină inhibarea unei enzime specifice din organism.



O altă diferență este căacetaminofen (cupoane de acetaminofen |detalii cu acetaminofen) funcționează eficient ca reductor al febrei.Ibuprofen (cupoane ibuprofen | detalii ibuprofen)nu este la fel de eficient în reducerea febrei.

Este sigur să utilizați acetaminofen și ibuprofen împreună în cantitatea recomandată. O revizuire Cochrane din 2019 găsit ibuprofen plus paracetamol (un alt nume pentru acetaminofen) a oferit o mai bună ameliorare a durerii decât oricare dintre medicamente și a redus șansa de a avea nevoie de analgezice suplimentare în aproximativ opt ore. A Recenzie Harvard găsit ibuprofen și acetaminofen combinate a fost la fel de eficace ca opioidele, cum ar fi codeina sau Vicodin, pentru dureri acute severe.



Deși este sigur să utilizați împreună aceste analgezice, dr. Massachi recomandă administrarea simultană de acetaminofen și ibuprofen în cazuri rare. Uneori, avem pacienți alternați luând ibuprofen sau Tylenol în mod specific ca reducător al febrei, astfel încât suntem capabili să obținem beneficiile ambelor medicamente fără riscul de efecte secundare, spune el.

LEGATE DE: Comparați ibuprofenul și Tylenolul

Obțineți cardul de reducere cu rețetă SingleCare



Cât de mult ibuprofen și acetaminofen pot lua împreună?

Ibuprofenul și acetaminofenul pot fi utilizați în condiții de siguranță împreună, dar ar trebui să fie întotdeauna utilizate la cele mai mici doze posibile pentru a obține ameliorare și nu trebuie să depășească doza zilnică recomandată.

dozele obișnuite sigure pentru ibuprofen sunt de până la [maximum] 800 mg pe doză la fiecare opt ore și acetaminofen 650 mg la fiecare șase ore dacă sunt luate împreună, presupunând funcții normale ale rinichilor și ficatului, potrivit dr. Massachi.

Doza standard pentru ibuprofenul fără prescripție medicală este de 200-400 mg la fiecare șase ore. Adulții nu trebuie să ia mai mult de un maxim absolut de 3200 mg de ibuprofen pe zi. Având în vedere potențialul de efecte adverse cu doze mai mari la multe populații de pacienți, pacienții trebuie să ia cea mai mică doză necesară pentru a atenua durerea. Pacienții trebuie să înceapă cu doze mai mici, obținând doze nu mai mari de 1200 mg pe zi, înainte de a împinge dozele la doza zilnică maximă absolută de 3200 mg pe zi.



Vrei cel mai bun preț la acetaminofen?

Înscrieți-vă pentru alerte de preț cu acetaminofen și aflați când se schimbă prețul!

Obțineți alerte de preț



Acetaminofenul este de obicei disponibil în concentrații de 325-650 mg. O doză unică este de obicei două pastile de 325 mg luate la fiecare șase ore. Cantitatea maximă de acetaminofen nu depășește 1000 mg odată sau 3000 mg în 24 de ore. În situații rare, un profesionist din domeniul sănătății poate sfătui un pacient că este sigur să ia până la 4000 mg de acetaminofen în 24 de ore. Nu utilizați mai mult decât cantitatea recomandată de acetaminofen, în special pentru perioade prelungite de timp și dacă nu sub sfatul unui profesionist din domeniul sănătății, deoarece poate fi dăunător ficatului.

Întrebați întotdeauna un profesionist din domeniul sănătății, cum ar fi un medic sau un farmacist, dacă nu sunteți vreodată sigur cât de mult medicament trebuie luat. De asemenea, vă pot ajuta să determinați ce alte produse OTC pot include ingrediente similare ascunse.



Efecte secundare ale ibuprofenului și acetaminofenului

Este sigur să luați împreună aceste două analgezice OTC în dozele recomandate. Ambii analgezici vin, de asemenea, cu efecte secundare și pot fi dăunătoare în caz de supradozaj.

Efectele secundare ale ibuprofenului

  • Gaz sau balonare
  • Diaree
  • Constipație
  • Zgomotul urechilor
  • Ameţeală
  • Nervozitate
  • Creșterea tensiunii arteriale

Efectele secundare ale acetaminofenului

  • Greaţă
  • Cefalee sau amețeală
  • Probleme la urinare
  • Scaun întunecat
  • Mâncărime

Evenimentele adverse rare, dar grave ale ibuprofenului și acetaminofenului includ reacții alergice (erupții cutanate, urticarie, umflături), răgușeală, dificultăți de respirație sau de înghițire și dureri în piept. Prea mult ibuprofen poate provoca sângerări gastro-intestinale și poate agrava ulcerele de stomac. În cazul utilizării excesive a acetaminofenului pot apărea leziuni hepatice. Aceste simptome necesită îngrijire medicală. Ar trebui să sunați la 911 sau să căutați un departament de urgență cât mai curând posibil.



Care este mai sigur: ibuprofen sau acetaminofen?

Una nu este mai sigură decât cealaltă, spune dr. Massachi. Amândoi au propriile lor probleme și potențial de efecte secundare și abuz și trebuie luate cu precauție și în cantități adecvate pentru a se asigura că sunt eficiente, fiind, de asemenea, nepericuloase. Dar unul nu este mai eficient decât celălalt în sine și alegerea medicamentului pe care trebuie să îl luați ar trebui să se alinieze simptomelor pacientului (de exemplu, febră versus dureri articulare).

Amestecarea analgezicelor OTC

Asigurați-vă că combinați în siguranță analgezicele OTC pentru a evita complicațiile.

Ibuprofenul este un AINS și nu trebuie combinat cu alte AINS. AINS utilizează același mecanism în organism și pot duce la supradozaj și efecte secundare severe atunci când sunt combinate.

Acetaminofenul nu este un AINS și poate fi amestecat în siguranță cu AINS, cum ar fi Advil, Motrin, Aspirină sau Aleve (naproxen). Când combinați medicamente, luați doar dozele recomandate.

Fiți atenți la produsele OTC care pot include AINS și / sau acetaminofen ca formulări combinate pentru simptome de tuse și răceală sau asistență la somn, ca exemple. Întrebați întotdeauna un farmacist sau un profesionist din domeniul sănătății dacă nu sunteți sigur de ingredientele unui produs.

Referințe