Principal >> Informații Despre Droguri >> Dozarea, formele și punctele forte ale advilului

Dozarea, formele și punctele forte ale advilului

Dozarea, formele și punctele forte ale adviluluiInformații despre droguri

Formele și punctele forte ale advilului | Advil pentru adulți | Advil pentru copii | Diagrama de dozare Advil | Dozare Advil pentru dureri, dureri și febră | Advil pentru animale de companie | Cum să luați Advil | Întrebări frecvente

Advil (ingredient activ: ibuprofen) este un medicament eliberat fără prescripție medicală utilizat pentru ameliorarea temporară febră sau dureri minore cauzate de dureri de cap, dureri de dinți, dureri de spate, dureri musculare, răceli, artrită sau crampe menstruale. Advil ameliorează doar simptomele și nu tratează sau vindecă nicio afecțiune medicală de bază. Advil este administrat pe cale orală sub formă de tabletă, capsulă, capsulă de gel sau capsulă de gel lichid. Poate fi luat cu sau fără alimente.



LEGATE: Ce este Advil? | Cupoane Advil



Formele și punctele forte de dozare Advil

Advil se vinde sub formă de tablete, capsule sau capsule de gel cu 200 mg de ibuprofen în fiecare pastilă.

Produsele Advil suplimentare includ Advil Liqui-Gels, Advil Liqui-Gel Minis, Advil Easy-Open Artritis Cap (tablete sau capsule de gel) și Advil Migraine (capsule de gel). Fiecare produs conține 200 mg de ibuprofen per tabletă sau capsulă de gel.



Advil Dual Action combină 250 mg de acetaminofen cu 125 mg de ibuprofen în fiecare capsulă.

Dozare Advil pentru adulți

Advil are o doză standard recomandată pentru adulți de un comprimat, capsulă sau capsulă de gel (200 mg), administrată la fiecare patru până la șase ore în timp ce simptomele persistă. Dacă un comprimat, capsulă sau capsulă nu asigură suficientă ameliorare a durerii sau febrei, doza poate fi dublată la două comprimate, capsule sau capsule de gel la fiecare șase ore (cu maximum șase comprimate în 24 de ore).

  • Dozajul standard Advil pentru adulți și adolescenți cu vârsta peste 12 ani: Una până la două tablete, capsule sau capsule de gel (200-400 mg) la fiecare patru până la șase ore până când durează simptomele. A se vedea doza maximă de mai jos.
  • Dozajul maxim Advil pentru adulți și adolescenți cu vârsta de 12 ani sau mai mult: Nu mai mult de șase tablete (1200 mg în total) în 24 de ore. Nu utilizați mai mult de 10 zile, cu excepția cazului în care se află sub supravegherea unui furnizor de servicii medicale.

Consultați un medic despre doza adecvată de ibuprofen dacă aveți afecțiuni hepatice sau renale.



Dozare Advil pentru copii

Produsele Advil descrise mai sus sunt recomandate pentru utilizare la adulți și copii cu vârsta de 12 ani și peste.

Pentru copii, se recomandă insistent ca îngrijitorii să administreze unul din cele trei produse Advil special formulate pentru copii la fiecare șase până la opt ore:

  • Advil Drops pentru sugari pentru copii cu vârsta cuprinsă între 6 și 23 de luni (suspensie orală cu 50 miligrame (mg) ibuprofen per 1,25 mililitri (ml) lichid).
  • Suspensia Advil pentru copii pentru copii cu vârsta cuprinsă între 2-11 ani (suspensie orală cu 100 mg ibuprofen per 5 ml lichid;disponibil într-o varietate de arome, inclusiv fără zahăr și fără coloranți).
  • Junior Strength Advil Chewables pentru copii cu vârsta cuprinsă între 2-11 ani cu 100 mg ibuprofen în fiecare tabletă masticabilă cu aromă de struguri.
Dozarea Advil după vârstă
Vârstă (ani) Dozajul recomandat * Doza maximă
12-17 1-2 comprimate, capsule sau capsule (200-400 mg) la fiecare 4-6 ore, dacă este necesar Nu mai mult de două comprimate, capsule sau capsule (400 mg) la fiecare 6 ore și să nu depășească 6 comprimate (1200 mg) pentru fiecare perioadă de 24 de ore
<12 Întrebați un medic Întrebați un medic
Diagrama de dozare Advil
Indicaţie Vârstă Dozare standard Doza maximă
Dureri minore sau dureri sau febră 12 ani 200-400 mg (1-2 comprimate, capsule sau capsule) la fiecare 4-6 ore 1200 mg (6 comprimate, capsule sau capsule) în 24 de ore
<12 Întrebați un medic Întrebați un medic

Dozare Advil pentru dureri, durere și febră

Pentru adulți și adolescenți cu vârsta de 12 ani sau mai mult, Advil poate fi utilizat pentru ameliorarea temporară a durerilor minore și a durerilor cauzate de cefalee, dureri musculare, dureri de spate, dureri de dinți, crampe menstruale / menstruale sau răceala obișnuită. Advilul poate fi luat și pentru temporar ameliorarea febrei sau frisoanelor .



  • Adulți și adolescenți (12 ani și peste): 200-400 mg la fiecare patru până la șase ore. Doza maximă de 1200 mg în 24 de ore.
  • Pacienți copii (11 ani și mai tineri) : Întrebați un medic pediatru.
  • Pacienți cu insuficiență renală :
    • Clearance-ul creatininei de 30-60 ml / min: Utilizați cu precauție (consultați furnizorul de servicii medicale)
    • Clearance-ul creatininei mai mic de 30 ml / min: A nu se utiliza
    • Pacienți dializați: Nu utilizați
  • Pacienți cu insuficiență hepatică : Utilizați cu precauție (consultați furnizorul de servicii medicale)

Femeile gravide nu trebuie să ia Advil decât dacă este recomandat de un medic.

Advil nu trebuie utilizat după 20 de săptămâni de sarcină, deoarece poate provoca complicații grave la rinichi și plămâni. Advilul nu trebuie niciodată luat după 20 de săptămâni de sarcină deoarece poate provoca complicații grave și, eventual, moartea copilului nenăscut.



Doar o cantitate extrem de mică de Advil este prezentă în laptele matern, astfel încât Advil este considerat un medicament preferat pentru ameliorarea durerii mamele care alăptează . Producatorul cu toate acestea, vă recomandă să discutați cu un medic înainte de a-l lua.

Persoanele cu boli de inimă, insuficiență cardiacă congestivă, gastrită, ulcere, hipertensiune arterială, astm, îngustarea arterelor, boli inflamatorii intestinale (IBD) sau care iau diluanți ai sângelui trebuie să se consulte cu un medic înainte de a lua Advil.



Dozare Advil pentru animale de companie

Advil, Motrin sau orice alt ibuprofen OTC nu trebuie administrat niciodată animalelor de companie sau altor animale. Ibuprofenul este nu este aprobat de FDA pentru utilizare la animale și este toxic pentru câini, pisici, păsări și alte animale de companie obișnuite. AINS pot provoca ulcere stomacale severe, sângerări gastrointestinale sau perforații stomacale, precum și leziuni hepatice sau renale la animalele de companie. Pisicile sunt în mod special incapabile să metabolizeze ibuprofenul. Dacă animalul dvs. are nevoie de febră sau ameliorare a durerii, discutați cu un medic veterinar. Aceștia vor prescrie un AINS aprobat de FDA similar cu ibuprofenul (dar specific pentru animale) sau un alt medicament mai adecvat în doze adecvate animalului.

Cum să luați Advil

Advil este luat cu apă pe gură sub formă de tabletă, capsulă, capsulă de gel sau capsulă de gel lichid. Doza recomandată de producător este de un comprimat (200 mg) la fiecare patru până la șase ore, în timp ce simptomele persistă.



Când luați o tabletă, capsulă sau capsulă de gel Advil:

  • Urmați instrucțiunile de pe eticheta medicamentului dacă utilizați acest medicament fără prescripție medicală.
  • Luați o tabletă, o capsulă sau o capsulă de gel cu un pahar plin cu apă.
  • Continuați să luați o tabletă, capsulă sau capsulă de gel la fiecare patru până la șase ore, cât durează simptomele.
  • Dacă o tabletă, capsulă sau capsulă de gel nu oferă suficientă ameliorare a simptomelor, puteți dubla doza la două tablete, capsule sau capsule de gel la fiecare șase ore.
  • Advil poate fi luat cu alimente sau pe stomacul gol. Dacă vă dă stomacul supărat, puteți lua Advil cu alimente sau lapte.
  • Doza ratată. Dacă luați acest medicament în mod regulat și pierdeți o doză, luați-o cât mai curând posibil. Dacă este aproape timpul pentru următoarea doză, așteptați până atunci pentru a utiliza medicamentul și săriți doza uitată. Nu utilizați medicamente suplimentare pentru a compensa doza uitată.

Când luați sau administrați Advil, luați în considerare următoarele sfaturi de siguranță:

  • Păstrați medicamentul într-un recipient închis, rezistent la copii, la temperatura camerei, departe de căldură, umezeală și lumină directă.
  • Verificați întotdeauna data de expirare. Dacă medicamentul a depășit data de expirare, aruncați-l în siguranță și cumpărați o sticlă nouă.
  • Pentru a evita supradozajul neintenționat, țineți un jurnal de medicamente sau utilizați o aplicație pentru a înregistra când luați fiecare doză. Nu luați altă doză până la momentul potrivit.
  • Când luați o pastilă sau o capsulă, încercați să evitați să stați culcat timp de cel puțin o jumătate de oră pentru a permite pilulei să treacă prin esofag.

Întrebări frecvente despre dozarea Advil

Cât durează Advil să funcționeze?

Tabletele Advil ar trebui să înceapă să funcționeze aproximativ 15-30 de minute și atinge eficacitatea maximă la reducerea febrei sau ameliorarea durerii într-o oră sau două. Cu toate acestea, capsulele cu gel lichid vor începe să funcționeze puțin mai repede și vor atinge vârful în aproximativ o oră.

Cât timp rămâne Advil în sistemul dvs.?

La doza recomandată, Advil ar trebui să controleze în mod eficient febra sau durerile minore timp de patru până la șase ore, dar va dura aproximativ o zi până când medicamentul va părăsi complet corpul. După șase ore, doar o mică parte din doza de Advil rămâne în fluxul sanguin.

Organismul metabolizează rapid ibuprofenul, adică organismul l-a schimbat chimic într-un alt produs chimic inactiv (numit metabolit). Profesioniștii din domeniul sănătății măsoară metabolismul ibuprofenului în organism cu timpul de înjumătățire, timpul necesar organismului pentru a metaboliza jumătate din cantitatea de ibuprofen din organism. Timpul de înjumătățire al ibuprofenului la adulți este doar aproximativ două ore. Aceasta înseamnă că în două ore, jumătate din doza luată a dispărut.

Copiii pot lua șase până la opt ore pentru a elimina ibuprofenul din sânge. Cu toate acestea, persoanele în vârstă par să elimine ibuprofenul din organism în același ritm ca alți adulți.

Ce se întâmplă dacă pierd o doză de Advil?

Advil este menit să fie utilizat ca medicament pentru ameliorarea simptomelor, mai degrabă decât ca tratament pentru orice afecțiune de bază. Din acest motiv, Advil trebuie utilizat numai la cea mai mică doză posibilă și numai atât timp cât simptomele persistă. Cel mai rău care se poate întâmpla dacă se omite o doză este revenirea simptomelor. Dacă pierdeți o doză și simptomele nu revin, nu aveți nevoie de o altă doză.

Dacă, pe de altă parte, pierdeți o doză și simptomele revin, nu vă faceți griji. Continuați și luați o altă tabletă sau capsulă. Aceasta va reseta ceasul de dozare, deci nu luați o altă doză timp de încă patru până la șase ore. Nu luați niciodată o doză dublă de Advil pentru a compensa o doză uitată sau orice alt motiv.

Cum încetez să iau Advil?

Dacă Advil este utilizat ocazional pentru ameliorarea durerilor minore sau a febrei, acesta trebuie întrerupt de îndată ce simptomele se estompează. Utilizat sporadic și ocazional, Advil nu produce simptome de sevraj vizibile atunci când este întrerupt.

Cu toate acestea, dacă Advil este utilizat în mod cronic pentru durerile de cap (15 zile sau mai mult pe lună), puteți dezvolta dureri de cap de revenire, o afecțiune numită abuz de medicamente cefalee . Totuși, Advil poate fi întrerupt brusc, chiar dacă este suprasolicitat. Dacă Advil este administrat timp de 15 zile sau mai mult pe lună, solicitați sfatul medicului profesionist. Furnizorul dvs. de asistență medicală vă poate ajuta dezvoltând un plan de tratament pentru a preveni durerile de cap și pentru a le trata atunci când apar.

Opriți administrarea Advil dacă durerea se agravează sau persistă mai mult de 10 zile sau dacă febra persistă mai mult de trei zile sau crește peste 103 grade F. În cazuri extrem de rare, Advil poate provoca reacții cutanate severe și care pot pune viața în pericol. Nu mai luați Advil și solicitați asistență medicală de urgență la orice semn al unei reacții alergice severe, cum ar fi roșeață, umflături, erupții cutanate, piele purpurie sau vezicule.

Ce se poate folosi în loc de Advil?

Medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) precum Picături pentru sugari Motrin poate fi utilizat în loc de Advil pentru sugari la copii cu vârsta peste șase luni. Consultați medicul pediatru al copilului dumneavoastră pentru îndrumări cu privire la selecția și dozarea adecvată a produsului. De asemenea, sunt disponibile formulări generice.

Care este doza maximă pentru Advil?

Doza maximă zilnică de Advil este de 1200 mg, dar doza maximă zilnică de ibuprofen pe bază de rețetă este de 3200 mg pentru afecțiuni precum reumatoidele artrită , osteoartrita, spondilita anchilozanta, gută , lupus și alte afecțiuni inflamatorii. Nu luați niciodată mai mult de șase tablete, capsule sau capsule de gel Advil (1200 mg în total) în 24 de ore, cu excepția cazului în care este prescris de un medic.

Ce interacționează cu Advil?

De regulă, este mai bine să luați Advil cu alimente pentru a preveni arsurile la stomac, durerile de stomac sau alte probleme ale sistemului digestiv. Ibuprofenul nu trebuie luat niciodată cu alcool; combinația crește riscul de sângerare la stomac și alte probleme gastro-intestinale.

Foarte puține medicamente sau suplimente alimentare scad eficacitatea Advil ca calmant al durerii. Singura excepție notabilă sunt sechestranții de acid biliar, o categorie de medicamente utilizate pentru tratarea colesterolului ridicat. Aceste medicamente vor interfera cu capacitatea organismului de a absorbi Advil, precum și cu alte medicamente.

Pe de altă parte, cofeina crește capacitatea ibuprofenului de a ameliora durerea atunci când cei doi sunt luați împreună. Unii analgezici combină cofeina cu aspirină și / sau acetaminofen, dar în prezent nu există niciun produs combină cofeina și ibuprofenul .

Ca toate medicamentele, Advil poate interacționa cu alte medicamente. Pentru început, nu combinați ibuprofenul cu alte medicamente care conțin ibuprofen sau AINS similare, cum ar fi aspirina sau naproxenul. Combinația poate crește riscul de reacții adverse potențial grave. În special, ibuprofenul și alte AINS interferează cu capacitatea organismului de a forma cheaguri de sânge, astfel încât administrarea de prea mult ibuprofen sau combinarea acestuia cu alte AINS crește semnificativ riscul de sângerare sau vânătăi. Solicitați întotdeauna sfatul medicului profesionist înainte de a combina medicamentele pentru durere.

Din același motiv, Advil nu trebuie luat cu medicamente anticoagulante sau cu anumite antidepresive (SSRI, SNRI). Combinația ar putea duce la episoade de sângerare potențial periculoase. Multe suplimente alimentare sau pe bază de plante au, de asemenea proprietăți anticoagulante . Vitaminele liposolubile (ADEK), suplimentele de folat, acizii grași omega-3, uleiul de pește, ghimbirul, usturoiul și multe alte suplimente au fost legate de probleme de coagulare și episoade de sângerare. Discutați cu un profesionist din domeniul sănătății dacă luați ibuprofen cu suplimente.

Advilul nu trebuie, de asemenea, luat cu un inhibitor selectiv al recaptării serotoninei (ISRS). Aceste medicamente, utilizate în mod obișnuit pentru tratarea depresiei, au și efecte anticoagulante. Atunci când este combinată cu Advil sau medicamente similare, combinația crește semnificativ riscul de apariție sângerări gastrointestinale .

Ibuprofenul scade eficiența unor medicamente importante pe bază de rețetă, inclusiv medicamente pentru tensiunea arterială, cum ar fi inhibitori ai ECA, beta-blocante, blocante ale receptorilor de angiotensină și diuretice. Combinarea Advil cu unele dintre aceste medicamente crește, de asemenea, riscul de efecte secundare Advil.

Resurse: